Чому Європа обігнала інші регіони світу та запанувала над ними?
Ян Морис. Чому Захід панує -- натепер. Оповіді з історії та що з них випливає щодо майбутнього.
Десятки книг написані, щоб відповісти на одне гостре запитання:
Чому Європа обігнала інші регіони світу та запанувала над ними?
Питання не марне й не академічне, бо з нього випливає, якою буде доля світу у найближчі десятиліття: чи Схід наздожене й випередить Захід, чи цього не станеться? Чи Захід занепаде, чи піднесеться ще вище? Побічним наслідком є також розуміння, що робити відсталим, таким, як Україна.
Зазвичай всі дослідники схиляються до однієї з двох теорій: одні кажуть, що Захід почав випереджати Схід тисячі років тому, тож перевага була визначена наперед; натомість інші заперечують, стверджуючи, що Європа вирвалася вперед випадково, а значить, тимчасово.
Ян Морис відкидає обидві теорії.
Він пропонує оригінальну систему вимірювання суспільного розвитку і за допомогою її простежує, як Захід випереджав Схід тисячі років, потім занепав, відстав і віддав першість Сходу на одну тисячу років, а врешті наздогнав і випередив.
Морис суттєво посуває у минуле традиційні межі історичної науки за допомогою генетики, кліматології, лінгвістики та останніх знахідок археології (він і сам археолог), а також дивує читачів тим, наскільки однаковими виявляються шаблони суспільного розвитку у віддалених і не повя'заних регіонах світу.
Простими моделями не обійтися, коли йдеться про нелінійні процеси. Морис знайомить нас із такими дивними речами, як перевага відсталості, тверда стеля та парадокс розвитку, а також із п'ятьма апокаліптичними вершниками, що спричиняють суспільний занепад, і врешті з двома сценаріями майбутнього -- Сингулярність та Падіння Ночі.
Ця доволі товста і місцями складна книга (полегшена добрим гумором) рекомендується тим, кого турбує доля світу та економічні й політичні макропрогнози, бо запропонована модель є великим кроком у розумінні минулого і майбутнього людства.