Як вийшло, що одні народи створили великі імперії, а інші виявилися жалюгідними колоніями?
Джаред Даймонд. Зброя, мікроби і сталь. Витоки нерівностей між народами.
Як вийшло, що одні народи створили великі імперії, а інші виявилися жалюгідними колоніями? Одні літають у космос, а інші колупаються в землі так само, як і 5 тисяч років тому? Одні зосередили незліченні багатства, а інші голодують?
Расист відповість: одні народи розумні і працьовиті, а інші дурні й ліниві. Соціаліст відповість: у всьому винні соціальна несправедливість і експлуатація. Фундаменталіст відповість: бо одні народи сповідували правильну релігію, а інші неправильну. Але жодна з цих відповідей нас не влаштує.
Вчений відповість: одні народи відкрили і винайшли багато всього хорошого, а інші ні. Відповідь правильна і даремна. Тому що відразу ж виникає друге питання: а чому так сталося?
Користуючись новітніми досягненнями генетики, екології, лінгвістики та інших наук, Джаред Даймонд розкриває історію тих часів, які раніше називалися «доісторичними», оскільки ще не було ні писемності, ні значної матеріальної культури.
Крок за кроком автор знаходить все нові ключі до основної загадки тисячоліття: як вийшло, що відстала (станом на 1400 рік) в технічному, демографічному і культурному відношенні Європа раптом, за порівняно короткий час стала володарем світу, створивши розвинені технології і величезні імперії? Що дозволило нашим (порівняно нещодавнім) предкам зробити такий стрибок, і що буде далі?
Спресовуючи тисячоліття і континенти в десятки сторінок, автор розкриває суть найважливіших подій історії, які ніколи ніким не були записані.
Заодно ви дізнаєтеся, як Китай став китайським, а Африка чорною — бо і те, й інше було не завжди.