Вийшла така собі стисла енциклопедія проблем, криз й етичних дилем 21 сторіччя
Ювал Ной Харарі. 21 урок для 21 століття.
Ця робота набагато серйозніша за дві попередні книги автора — Homo Sapiens та Homo Deus.
Вона складається з 21 розділу, кожен з яких присвячений одній із глобальних проблем людства: технологічні прориви, що призведуть до появи сотень мільйонів непотрібних людей, екологічна катастрофа, що загрожує знищенням сотень великих міст, свобода і рівність в умовах Великих Даних, а ще націоналізм, тероризм, пост-правда, криза традицій, провал мультикультуралізму, міграція, загроза світової війни, криза освіти і так далі. Вийшла така собі стисла енциклопедія проблем, криз й етичних дилем 21 сторіччя.
За всім цим постає головне запитання: як ухвалювати глобальні рішення у світі, розділеному кордонами держав? Яким чином навчити простих людей, політиків та корпоративних лідерів глобального мислення? Як врятувати світ, проблеми якого вже глобальні, а структури управління ще локальні?
По ходу обговорення автор послідовно розвінчує всі ключові наративи людства: комунізм та нацизм, фашизм та лібералізм, соціалізм та капіталізм… Від нього дістається християнству та ісламу, юдаїзму та буддизму, індуїзму та атеїзму.
Але це не звичайна постмодерністська деконструкція, яка має на меті показати, що реальності немає. Реальність є, стверджує Харарі, просто наші старі наративи вже не можуть її адекватно описати та пояснити.
Я би вважав цю книгу обов’язковою для вивчення в усіх університетах, як на гуманітарних, так і на технічних спеціальностях — всім тим, хто житиме у 21 сторіччі.