Сутінки демократії: підступна спокуса авторитаризму
Із задоволенням читаю історичні роботи Енн Епплбом - «Історія ГУЛАГу», «Залізна завіса», «Червоний голод». Дослідниця дуже точно викриває механізми дії комуністичних тоталітарних режимів, особливості їх становлення.
Так само люблю читати її теперішню публіцистику, зокрема цікаві статті про війну в Україні. Ця книга теж публіцистична, хоч звісно з відкликаннями до історії. Написана вона до початку повномасштабного вторгнення, але попри те, що живемо в час неймовірно швидких і масштабних змін, не втратила актуальності.
Текст про те як завдяки політикам-популістам Європи та Америки, світ знов зісковзує у бік авторитаризму.
Цікаві приклади антикомуністів Орбана та Качинських, які наслідуючи своїх колишніх ворогів, будують однопартійні системи в своїх державах. Раджу уважно почитати розділи про Польщу тим, хто хоче зрозуміти причини погіршення стосунків між нашими країнами.
В книзі теж про силу ненависті Трампа, яка стала двигуном його політичного успіху і загрозою навіть для такої давньої демократії як США. Несподіваний, для українців закоханих в Джонсона, погляд на колишнього премʼєра Великої Британії, який, між іншим, може пояснити їх швидке і глибоке взаєморозуміння із Володимиром Зеленським.
В книзі немає українського кейсу, але насправді він чудово вписався в рамки описаних в «Сутінках демократії»процесів.
Ось ця теза точно і про нас:
«Покоління молодих людей тепер розглядає вибори як можливість продемонструвати свою зневагу до демократії, голосуючи за людей, які навіть не претендують на політичні погляди».
Тому книгу варто почитати українцям зокрема і для того, щоб нагадати на якій стадії війна поставила паузу у політичному розвитку нашої країни. Тому, що після перемоги доведеться відбудовувати не лише будівлі та дороги, але й демократичну систему. Як мінімум з того ж рівня до якого вона розвалилася перед 24 лютого 2022 року.
Дякую за видання книги українською. Прочитав вчора поки їхав потягом зі Львова на Київ.