Судіть самі, що з того досвіду релевантно нині для нас
Напевно, з-поміж усіх історій Ізраїлю це видання є найкориснішим для українського читача.
- По-перше, тому, що це історія не лише людей, а передусім ідей -- ідей, змагання яких породило державу й сучасну націю. Всі проблеми й суперечності країни коріняться у цьому змаганні, що триває й досі.
- По-друге, це не парадна й лакована історія, вона сповнена перемог і поразок, ганьби і слави, духовних піднесень та епізодів, що викликають сором чи й досі залишаються темними плямами.
- По-третє, автор яскраво й відверто показав формування та подальші зміни національного наративу, безкінечну битву за історію, перемога в якій визначає майбутнє.
Мозаїчність Ізраїлю вражає: його творили євреї європейські та близькосхідні, соціалісти та ліберали, прихильники миру та непримиренно войовничі, ортодокси та атеїсти, з різним кольором шкіри та різними мовами. Але є дві важливі причини, чому таке суспільство не вибухнуло від складності та суперечностей.
По-перше, попри вороже авторитарне оточення, попри власне походження з зовсім недемократичних країн, попри особистий авторитарний стиль багатьох лідерів, попри неодноразову реальну загрозу громадянського протистояння чи навіть війни, Ізраїлю вдалося виплекати і зберегти свою найбільшу цінність -- демократію, вірність біблійним ідеалам свободи і справедливості. Найзапекліші суперечки завжди закінчувалися тим, що після голосувань меншість приймала позицію більшості -- а часом перевага була зовсім незначною.
По-друге, в усі критичні моменти суперечки відкладалися заради національної єдності.
Побудувати сучасну державу, відборонитися від ворогів, створити економічний прорив -- ці три завдання стояли перед Ізраїлем, а нині стоять перед Україною.
Судіть самі, що з того досвіду релевантно нині для нас.