Струп. Іспанія роз‘ятрює рани
Книжка складна, бо присвячена дуже важкій темі - громадянській війні в Іспанії.
Але читається досить легко через чудовий стиль авторки.
Текст - ще один зразок якісної польської репортажної публіцистики.
Громадянська війна з обопільними звірствами її учасників - не головна тема книги, про це тут йдеться радше між іншим, на полях. Найбільше авторка говорить про сучасні пошуки жертв війни, спроби подолати спадщину конфлікту. І зокрема про спосіб, який донедавна вважався успішним - про забуття. Настільки успішним, що досвід іспанців намагалися пропагувати в Україні.
Професор Ярослав Грицак у суперечках, що слід робити із тоталітарною спадщиною комунізму, часто апелював до Іспанії, як прикладу для наслідування.
Мовляв, забуття найкращий спосіб поведінки з важким минулим, який врятує від розколів у сьогоденні. Моїм аргументом проти було пояснення про некоректність порівняння внутрішнього громадянського протистояння в Іспанії із ситуацією в Україні, причиною якої стало зовнішнє завоювання країни, окупація і колаборація частини суспільства із окупантом.
Катажина Кобилярчик переконливо подала ще один аргумент - забуття минулого не спрацювало навіть в Іспанії. Заклики «не роздирати ран минулого», спроби приховати ці рани величними меморіалами накшталт Долини полеглих, завершилися крахом. Символом цього краху стала ексгумація натхненника цієї політики - генерала Франко, останки якого вийняли із Долини полеглих два роки тому.
Книжка про те, що від минулого не сховаєшся.
І зусилля, які витрачаються на спроби уникнути його, не дають результату. Минуле повертається, проступає кістками жертв із землі, вимагає говорити про нього, змушує домовлятися з ним. І в цьому Іспанія та Україна справді дуже схожі.
Дякую Видавництво «Човен» за публікацію книги українською.