Пошук
Закрити
Натисніть кнопку Esc для виходу з пошуку

Ця книга - надія

Публікація українського перекладу книги «Зростання людини і суспільства. Нордична концепція більдунґу» стала настільки важливою подією для мене, таким звершенням і полегшенням, що близько місяця я не знаходила слів написати про це допис. Я просто дякувала, дарувала, підписувала, відправляла.

Тепер, коли презентація книги ще не відбулась, а видавництво Наш Формат повідомило, що накладу залишилась менше за ¼, я відчула, що зволікати нема куди – потрібно рухатись, просити відгуки, робити групові читання і створювати запит на новий наклад.

Тому що це книга - надія.

Вона ж (як доповідь Римському клубу однієї з його членкинь) може стати основою нової громадянської освіти для України. Книга має бути в бібліотеці кожної громади, кожної школи і на фронті. Будь ласка, не вірте мені, перевірте самі.

Сьогодні публікую свою післямову як ініціаторки перекладу і наукової редакторки книги. Зі скромною надією, що знайдуться люди, які дочитають до кінця.

"Ніколи не сумнівайтеся, що невелика група вдумливих і відданих своїй справі людей може змінити світ. Насправді лише таким групам і вдавалося щось змінити". Маргарет Мід

Моя перша зустріч із працею Лєне Рейчел Андрерсен відбулася в 2018 році, і це назавжди змінило моє життя. Це була інша її книжка – «Більдунг. Нордичний секрет краси та свободи», написана Лєне і відредагована підприємцем і мислителем із Швеції Tomas Björkman.

Вона розкрила для мене поняття європейського культурного коду і цінностей, які за ним стоять, – свободи і особистої відповідальності. Поєднавши своє дослідження з провідними знаннями в галузі психології розвитку дорослих, Лєне Рейчел Андерсен детально висвітлила шлях дорослішання нордичних суспільств до рівня найзаможніших і найщасливіших країн у світі.

Особистий і колективний більдунг, тобто наша інкультурація та навчання протягом всього життя, що дозволяють нам як людям зростати та змінюватися, мати власний моральний компас та бути активними громадянами в дорослому віці, готує нас до викликів, перед якими постає суспільство сьогодні, допомагає осягнути все складніший світ та знайти вищі сенси. Книжка стала для мене дороговказом, на який можна спертися в часи сум’ять, коли старі опори руйнуються, світ ускладнюється і невизначеність невпинно зростає.

Згодом я доєдналась до команди колег, які ініціювали переклад і видання «Нордичного секрету» в 2021 році. Редагуючи український переклад, добре пам’ятаю своє відчуття, що книжка працює зі мною, кидає виклик моїм глибинним переконанням, розширює горизонти, а також усвідомлення того як під її впливом змінюється моє світосприйняття і оточення.

Даром авторки для світу стала детальність і глибина дослідження, водночас обсяг книжки став справжнім обмеженням. Пам’ятаю, як Томас подарував її нам із чоловіком «щойно спечену» книжку, я взяла в руки пакунок вагою з цеглинку і пожартувала:

«Невже в світі ще є люди, здатні подужати такі обсяги чтива?».

Практика показала, що такі люди є, але подужати її самотужки насправді складно. Тож ми з колегами розпочали експерименти з втілення принципів «навчальних кіл» як однієї із практик нордичного більдунгу, описаних у книжці, організовуючі її групові читання і обговорення.

Важливою новиною і радістю для нас стала інформація про те, що авторка присвятила більдунгу ще одну, меншу за обсягом, водночас доповнену додатковими практичними роздумами книжку, яка була високо оцінена членами Римського клубу. Книжка була написана в 2020 році в розпал пандемії, а її український переклад виходить у зовсім іншому контексті: завершується третій рік повномасштабної війни проти України.

Всі ці роки мене підтримує фраза Вільгельма фон Гумбольдта, сказана ще в 1792 році: «Ніщо не сприяє більдунґу так, як війна». Прочитавши книжку, я побачила в ній скарб, який здатен змінити життя мільйонів людей на краще. І, перебуваючи на фронтирі у прикрих обставинах, які спіткали нас через божевільного неосвіченого сусіда, українці можуть стати втіленням і амбасадорами цих змін.

В останні роки роботою Лєне надихалися люди з різних сфер і спільнот, які для себе винаходили нові формати більдунґу, актуальні для сьогоднішньої України. В 2022 році за ініціативи освітньо-просвітницької групи, яку очолює провідний український дослідник більдунгу Сергій Чумаченко була заснована ГО Українська мережа більдунґу. На початку 2023 року було створено народну вищу школу «Вовчок» - перший інститут неформальної освіти дорослих за скандинавською моделлю в Україні.

В Україні вже існують чудові ініціативи в руслі більдунґу та дорослішання суспільства – Школа нового мислення, Філософсько-психологічна школа імені Ігоря Козловського, Cowo.guru - середовище мислення, Київська школа державного управління ім. С. Нижного, The Aspen Institute Kyiv тощо. Вони створюють умови для можливості для інтелектуального, естетичного та духовного розвитку і заохочують до навчання впродовж життя, а також спонукають до подальшого занурення в тему.
Іншим форматом більдунґу в Україні є зустрічі філософсько-театрального та музично-поетичного спрямування, які я проводжу у співпраці з українськими філософами, культурологами, істориками, поетами, режисерами та творчими колективами київських театрів для студентів, вчителів, медиків, волонтерів, військових, ветеранів, корпоративних команд та ін. Ці зустрічі допомагають пізнавати українську культуру і осмислювати історію, формують глибші сенси, зміцнюють інтелектуальний, емоційний та духовний зв'язок всередині спільнот.

 

Я вдячна компаніям Infopulse Ukraine, Umgi, МХП, Група ДТЕК, Укрнафта, Starlight Media, 1+1, Louis Dreyfus Company, EdCamp Ukraine, школам Liko-School, Ліцей Educator та багатьом іншим за участь в перших експериментах з корпоративного більдунґу і цінний зворотний зв’язок.

Я вдячна всім, хто підтримав переклад та видання книжки – своїй давній подрузі та колезі, перекладачці Oksana Andrusyak, літературній редакторці Олені Сичевській, експертці з розбудови спільнот Leida Schuringa (Нідерланди), учасникам та учасницям групового читання книжки «Більдунг. Нордичний секрет краси та свободи» та іншим друзям, які підтримали видання добрим словом та благодійними внесками.

Рекомендовані книги
Коментарі
Додати коментар