Об’єднує авторів та авторок лише відданість Україні та спільна тривога щодо її майбутнього
Українські Основи. Збірка есеїв. Упорядники Валерій Пекар, Владислав Рашкован.
Ця збірка коротких роздумів 124 провідних українських інтелектуалів покликана стати запрошенням до відкритого діалогу про основні питання нашого сьогодення й майбутнього.
На яких засадах будувати нову Україну, українську державу? Якими є основи української політичної нації, ключові параметри нашої ідентичності? Що нас об’єднує і що роз’єднує? Які цінності взяти з собою в майбутнє, а від чого треба відмовитися? Яким є оптимальний баланс сил суспільства й держави? Про яку Україну ми мріємо? Яке наше місце у світі? Як подолати виклики, що перед нами стоять?
Мета збірки — не пошук одноголосся чи консенсусу, а відкритий діалог щодо суперечливих, часом табуйованих понять і принципів українського життя. Об’єднує авторів та авторок лише відданість Україні та спільна тривога щодо її майбутнього.
Есеї об’єднані у 9 розділів, що висвітлюють питання цінностей, суспільного договору, людського капіталу, економіки, безпеки тощо. Упорядники спробували побудувати послідовність текстів так, щоб різні автори та авторки розкривали тези одне одного, сперечалися чи підтримували, показували різні погляди на одну й ту ж проблему, створювали багатство української мозаїки.
Ця книга була задумана, написана, ретельно зібрана й підготовлена з метою почати друкувати її в останніх числах лютого 2022 року. Події, що сталися після цього, сильно і назавжди змінили нас і країну. Тож перед упорядниками постало питання, чи потрібна ця книга взагалі, якщо після перемоги ми матимемо іншу націю, іншу державу, інший світ?
Перечитавши весь корпус текстів, упорядники вирішили, що нині книга ще актуальніша, ніж раніше.
Адже:
- По-перше, ключові питання українського буття залишилися тими самими, а запропоновані авторами та авторками відповіді безперечно актуальні.
- По-друге, потреба у візії, в усвідомленні наших сенсів, цінностей, засадничих принципів нині стала ще більшою.
- По-третє, перед Україною відкрилося унікальне вікно можливостей для того, щоб ці візії втілити, перенести у реальність.
Нарешті, ця книга задумувалася як діалог — тож нехай це буде діалог, в тому числі, між нами вчорашніми та сьогоднішніми.