Класика мемуарної літератури українською
Класика мемуарної літератури українською.
Чудові спогади мандрівника, військовика, політика Маннергейма. Гарний переклад, мапи, фото, науковий коментар до тексту.
Дякую за чудове видання Видавництво "Астролябія".
Найцікавіша частина книги - фінська війна за незалежність у 1918 році. Порівняння із подіями, які водночас відбувалися в Україні явно не на нашу користь. І не через поганих українців і хороших фінів.
Через різницю в історії - Україна прокидалася після сотень років бездержавності, про українців як окремий народ майже не знали у світі, багато українців самі не усвідомлювали себе такими.
Рівень національної самосвідомості фінів і їх відомості у світі були незрівняно вищими. Врешті Фінляндія не зовсім втратила своєї державності - зберегла автономію у складі імперії, мала конституцію, власні органи влади включно з парламентом.
Тому війна і ситуація після неї описані Маннергеймом швидше нагадали ту, яку маємо в Україні нині, через сто років.
Послухайте генерала, який говорить ніби про нас:
«Тож спалахнула війна і це була війна за незалежність, Визвольна війна. Цього факту не перекреслювало те, що невдовзі воєнні дії обернулися не лише проти росіян, але й проти заколотників, які були громадянами нашої країни».
Після війни:
«Чинною була та сама виборча система, що й на попередніх виборах і партія, яка лише кілька років тому довела країну до прірви, мала такі ж конституційні права, як і ті партії, прихильники яких ціною власною кров'ю захистили країну від руїни».
«Мені прикро визнавати, але значна частина фінського населення не розуміла глибинної суті, ані визвольної боротьби, ані досягнутих результатів».
Чекаю на другий том і ще раз дякую