Новий Пітерсон - це все той же Пітерсон
«Як стати успішним», «як розбагатіти», «думай про хороше, щоб бути щасливим» - про це кричать із заголовків книги, які нібито вчать жити. Книги Джордана Пітерсона зовсім інші. Вони про те як переживати втрати, не ламатися під тиском обставин, долати труднощі, а не уникати їх.
«Щоб знайти сенс життя з усіма трагедіями та розчаруваннями потрібно взяти на себе шляхетну ношу» - думка не нова для Пітерсона, бо книга фактично продовжує попередню.
Хоча «За межами порядку» інша. Вона не така системна і цілісна як «12 правил життя». Вже з перших сторінок стає зрозуміло чому - Пітерсон писав її у надзвичайних обставинах. Але саме це додало їй глибини і переконливості. Адже текст написаний не «теоретиком подолання життєвих бід», а людиною, яка робить це завершуючи книгу, яку ви читаєте.
Попередня книга про правила, ця - про те як виходити поза них.
Але вони не протилежні, бо виходити не означає ігнорувати, чи не помічати правил, а глибоко усвідомити, пережити їх, і лиш після цього намагатися розсунути рамки. «Я прийшов не усунути закон і пророків, а доповнити їх» - цитує Пітерсон Ісуса Христа, як приклад зміни традиції, в оперті на її глибоке розуміння.
«Порядок у світі підтримують розумний, обачний консерватизм та обережні, цілеспрямовані зміни». Ця думка Пітерсона однаково важлива як для окремої людини, так і для суспільства. І мала б стати ключовою для політиків. Зокрема в Україні, яку розривають між тим, що нічого не можна змінювати (чи навіть треба все повернути назад) і тим, що треба геть відмовитися від свого минулого.
«Варто знати де ви були, щоб не повторити помилок минулого. Маєте знати де ви є, інакше не зможете прокласти шлях від свого початку до кінцевої мети. Вам необіхідно знати куди прямуєте, інакше загрузнете в непевності, непередбачуваності й хаосі, жадаючи надії та натхнення» - знову універсальна порада людині та країні.
Загалом мені подобаються міркування Пітерсона (в цій та попередній книзі) про минуле та історією. Напевно тому, що співпадають з моїми уявленнями:
«Минуле ми пригадуємо не для того щоб об‘єктивно зафіксувати чітко окреслені, добре визначені події та ситуації. Хай там як, останнє просто неможливо. Інформація схована в нашому досвіді, як золото в руді. Потрібно чимало зусиль, щоб здобути й очистити її, часто в співпраці з іншими людьми, і лише тоді її можна буде використати для покращення теперішнього і майбутнього. Ми ефективно використовуємо минуле, якщо воно допомагає нам повторити бажаний досвід і уникнути повторення небажаного. Хочемо знати, що сталося, але нам ще важливіше знати чому. Чому - це мудрість. Чому дає нам змогу уникати повторення тих самих помилок знову й знову, а якщо пощастить, то й допомагає повторити наші успіхи».
То ж не шукайте натхнення в дешевих мотиваційних текстах, справжнім його джерелом є пошуки сенсу життя. А той своєю чергою у тому, щоб брати на себе відповідальність за щось важливе. Про це уся творчість Джордана Пітерсона зокрема й нова книга «За межами порядку».
Тому читайте і дякуйте видавцеві - завдяки Наш Формат українці читають книгу рідною мовою лише через кілька місяців після появи оригіналу.