Пошук
Закрити
Натисніть кнопку Esc для виходу з пошуку

Історія ядерної катастрофи

Сергій Плохій. Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи.
 
Видатний український дослідник став першим, хто написав детальну правдиву історичну працю про Чорнобиль, хоча й легкою та стрімкою мовою репортажу — адже вона подається як історія людей, їхніх страхів, сумнівів, сподівань, героїзму та горя. Найбільша ядерна катастрофа в історії людства вже сильно обросла міфами та перекрученнями, тож настав час згадати правду.
 
Чорнобильську катастрофу неможливо зрозуміти поза контекстом пізнього Радянського Союзу, наскрізь прогнилої авторитарної держави. І трагедія стала вироком цій державі, одним із факторів, що за п’ять років призвели до її безславного кінця. У вирі подій важливо побачити довгострокові причини і довгострокові наслідки — не лише для політики та довкілля, а й для психології людей та суспільних відносин. Аварія була неминуча, доводить автор: рано чи пізно хибна організація управління мусила привести до катастрофи (як тут не згадати збиття Іраном українського літака, хоч і витіснене з пам’яті подальшою епідемією, стосовно якої нам також доведеться дізнатися ще багато важливого).
 
Чорнобильська трагедія багато років поспіль нагадує нам про дві важливі речі. Про те, що для керування надзвичайно складними технічними системами, створеними людиною, потрібні складні управлінські системи, бо інакше буде велика біда. І про те, що авторитарні режими у скрутні часи виглядають начебто краще, начебто ефективніше, ніж демократичні, — але насправді все навпаки, і за фасадом ховаються людські трагедії, про які нам просто «не положено» знати, аж допоки відкриються архіви.

Коментарі
Додати коментар