Пошук
Закрити
Натисніть кнопку Esc для виходу з пошуку

Мільйони справ, в яких мільйони доль

Я досі не можу відповісти на питання, яке найчастіше чую від журналістів, відколи ми почали відкривати архіви КГБ: «а що найцікавішого ви там знайшли?».

Неможливо виокремити щось одне. Вражає якраз масштаб і різноманітність. Мільйони справ, в яких мільйони доль.

Щоб показати цю різноманітність я зробив книгу нарисів, де минуле XX століття подане через призму документів КГБ. Моя «Історія з грифом «секретно» - про те, як совєтська репресивна машина нищила незгодних - діячів визвольного руху та культури.

Книга Еда Андрющенка теж про XX століття і теж на базі матеріалів чекістів. І вона демонструє ще один рівень різноманітності інформації, яку можна почерпнути з колись секретних архівів. Тут інший КГБ, не тільки і не стільки страшний, як часом дурнуватий, інструмент безглуздої політики. Поламані долі людей через те, що хтось у цій «конторі» помітив обличчя Троцького на фотографії дерева, в’язниця за викликання «духу Леніна» чи невилучений вчасно портрет Берії. 

Його короткі історії складають чудову мозаїку того наскільки маразматичною в цілому була совєтська система. В книзі про те, як заручниками цього системного маразму стали мільйони людей - звичайних громадян, геніальних митців, чудових спортсменів. Когось з них вона вбила, іншим просто зіпсувала життя, відібравши шанс жити повноцінно, реалізувати потенціал. Книга про потворне обличчя неволі, вона важливе нагадування: незалежність - це не лише про державу, кордони та інституції, але й про свободу її громадян.

Коментарі
Додати коментар