Пошук
Закрити
Натисніть кнопку Esc для виходу з пошуку

Сама назва книги стверджує: нації і націоналізми повністю лежать у світі ідей

Бенедикт Андерсон. Уявлені спільноти. Міркування щодо походження й поширення націоналізму.
 
Історія сучасного світу, в тому числі та, яка твориться на наших очах, — це історія національних держав. Націоналізм налічує всього двісті років від народження, але він став (поряд з промисловою революцією, капіталізмом, релігійними реформаціями) однією з великих сил, що змінили обличчя світу. Ця невелика книга — одна з основоположних праць з теорії націоналізму, необхідна нам для того, щоб отримати відповіді на питання про Україну та українську націю.
 
Сама назва книги стверджує: нації і націоналізми повністю лежать у світі ідей. Однак як сталося, що ці ідеї спонукають людей до жертовності? Як виходить, що нації, будучи абсолютно новими явищами, виглядають такими древніми? Чому нації в подібних умовах виникають настільки різними? Яким чином формуються кордони між ними? Подібних питань безліч.
 
Андерсон показує, як нації виростають з культурних систем попередньої епохи, але ключовим є зміна ставлення людей до часу. Інше уявлення про час породжує нове розуміння людських спільнот, причинності, взаємозв'язків. І звичайно, ключовий фактор націоналізму — мова; тільки не будь-яка мова, а друкована. Націю творить не мова, а друковане слово, стверджує Андерсон і підкріплює свої висновки десятками прикладів з усіх континентів. Окрім того, виявляється важливим і третій фактор: освітні та адміністративні ієрархії, які формують ареал майбутньої нації.
 
Численні приклади націоналізмів в Європі, Азії, Америці та Африці чудово окреслюють базову модель створення нації, що продукує такі різні результати в різних умовах, і допомагає нам краще зрозуміти драматичні події, свідками та учасниками яких ми стали.

Коментарі
Додати коментар