Пошук
Закрити
Натисніть кнопку Esc для виходу з пошуку

Соціологічне дослідження «Зміцнення позиції української книги» від УІК та Info Sapiens

Обговорення
Соціологічне дослідження «Зміцнення позиції української книги» від УІК та Info Sapiens
«Український інститут книги» представив всеукраїнське соціологічне дослідження «Зміцнення позиції української книги» щодо рівня читання дітей та дорослих у 2024 році, яке на замовлення УІК провела дослідницька агенція Info Sapiens.

Окремі результати дослідження.

У 2024 році три чверті прочитаних книжок були україномовними, що демонструє зростання споживання україномовних книжок приблизно на 20 в.п (з 57% до 76%) у порівнянні з 2023 роком; зручною для читання українську мову вважає близько половини опитаних, що співставно з даними минулого року. збільшилася частка тих, хто читає українською .

Дорослі українці усвідомлюють важливість розвитку книгарень як фактору стимулювання читання – половина опитаних погодилась з тим, що книгарням потрібні субсидії навіть під час війни, а ще третина зауважили що субсидії потрібні, але вже після війни.

Витрати на друковані книги рік до року майже не змінилися. 

Вподобання українців щодо видів літератури розподілилися майже рівномірно: 40% читає українську класику, приблизно по третині – сучасних українських авторів, зарубіжну класику та сучасних іноземних авторів.

Аналіз розподілу за віковими групами демонструє, що найменш активно купують друковані книжки представники вікової групи 40-49 років, найбільш активними покупцями є українці у віці 30-39 років.
 
Основні причини для читання – любов до читання та задля самовдосконалення, а також відпочинок та можливість відволіктись і отримання задоволення від пізнання нового.
 
Регулярними відвідувачами бібліотек є 5% респондентів, вони заходять за книжками не рідше одного разу на місяць, ще 7% бувають в бібліотеці хоча би раз протягом року. Частка активних користувачів бібліотек є стабільною при її порівнянні з даними 2023 року.

✅ 34% українців взагалі не розглядає практику читання як спосіб проведення дозвілля. 38% респондентів, навпаки, читають книги у свій вільний час мінімум декілька разів на тиждень. Частка тих, хто щодня читає
книжки, залишається на рівні попереднього року (16%).

✅ Розподіл літературних уподобань читаючих українців за жанрами у 2024 році. 40% читає українську класику, приблизно по третині – сучасних українських авторів, зарубіжну класику та сучасних іноземних авторів. Якщо любителі класики та сучасних українських авторів рівномірно розподілені серед різних вікових груп, то найбільш активними читачами сучасних іноземних авторів є молодь у віці 16-19 років, від них трохи відстають ті, кому 20-49 років, найменше іноземних авторів читають люди у віці 50 років і старше.

✅ Тільки чверть (27%) з тих, хто читає/слухає книжки сучасних українських або іноземних авторів стежить за новинками на книжковому ринку.

✅ Основним драйвером вибору книги для читання є рекомендації друзів (48%) та відомий автор (28%). Також важливими є цікава анотація до книжки (21%), мова (20%), якість перекладу (19%). Для молоді у віці від 16 до 29 років важливим фактором при виборі книги є дизайн обкладинки/ візуальна естетика видання загалом, цей фактор назвали важливим 20% респондентів у віці 20-29 років та 44% опитаних у віці 16-19 років.

✅ Школярі.
Тільки 7% учнів подобається читати за шкільною програмою, тільки 38% школярів беруть книжки для читання в шкільній бібліотеці. Втім, 46% дітей імпонує самостійно обирати книжки для читання.
 
В школах збільшилася доля спілкування російською.
 
✅ Частка дітей, які ніколи не читають на дозвіллі скоротилася на з 15% у 2023 році до 10%, частка щоденних читачів виросла з 16% до 25%, частка тих маленьких українців що читають щотижнево збільшилась з
36% до 41%.
 
Аналітичний звіт цікавий і корисний не лише в контексті дослідження книжкового сегменту, а й загального ставлення українців до власного дозвілля, спілкування українською та російською мовами тощо.  


🔗 Презентацію дослідження можна завантажити за лінком: https://bit.ly/3Ddk1zq
🔗 Увесь аналітичний звіт доступний за лінком: https://bit.ly/3VCUExj
Додати коментар

Платформа працює в тестовому режимі. Якщо ви знайшли недолік в роботі форуму, маєте пропозицію або зацікавлені в співпраці, будь ласка, зверніться до нас через форму зворотнього зв'язку або надішліть лист на електронну скриньку marketing@nashformat.ua.