Масштаби трагедії могли бути більшими
Тімоті Снайдер. Криваві землі. Європа між Гітлером і Сталіним.
Між 1933 та 1945 роками на теренах Польщі, України, Білорусі та країн Балтії було вбито 14 мільйонів людей, які не були солдатами. Вони не тримали у руках зброю і не стали жертвами бойових дій. Їх убили не на війні. Їх убили в результаті великих спланованих операцій із винищення цивільного населення, які розв’язали радянський та нацистський режими.
Неймовірні масштаби Голодомору та Голокосту затьмарили інші, менші фрагменти цієї історії: заморення голодом мільйонів радянських військовополонених, розстріли сотень тисяч поляків, радянський Великий терор 1937-38 тощо. Все це не окремі трагедії, стверджує американський історик Тімоті Снайдер, — а частини однієї величезної трагедії на теренах, названих ним Кривавими землями.
Радянський та нацистський режими, попри ідеологічні непримиренності та різну механіку масових вбивств, виявляються дуже схожими в їхніх причинах та мотиваціях. До того ж, вони постійно розв’язували руки один одному: наприклад, після радянських жахіть багато українців вважали німців визволителями. Місцеві колаборанти співпрацювали по черзі з обома режимами, не поділяючи ідеологію жодного з них. Наявність зовнішніх ворогів створювала можливість придумувати і знищувати внутрішніх.
В обох випадках масові вбивства підкріплювалися не лише ідеологічними аргументами, а й економічною раціональністю, та передбачали створення перекрученої правди. Нацисти знищували етнічні групи, але часом і соціальні; більшовики знищували соціальні групи, але часом й етнічні, попри інтернаціоналізм на своєму прапорі. Масштаби трагедії могли бути більшими: лише поразка Гітлера вберегла східних слов’ян від німецької машини смерті, а смерть Сталіна — радянських євреїв від масового терору.
Снайдер стверджує: весь світ дотепер звично пояснює трагедії Кривавих земель у логіці міфів, які придумали і нав’язали Сталін та Гітлер. Ці трагедії не були відхиленням від історії — вони були самою історією, а значить, ми не захищені від її повторення. Наш обов’язок — не давати Сталіну та Гітлеру посмертних перемог, а для цього мусимо розібратися, що саме, чому і як сталося на Кривавих землях. Не кажучи вже про те, що ті події дотепер визначають наше життя.