Про Кіарана Волша і Українську Реформацію
В мене ще років 20 тому було кілька омріяних книг, що мали бути видані українською, але українські видавці того часу були зосереджені на книжках для дітей, фізіологічній прозі, сумних спогадах про нашу трагічну бувальщину, але, ажніяк не на тому, що цікавило особисто мене.
Саме тому і виникло видавництво Наш Формат - я все життя зашиваю різнорозмірні дірки українського рядна, яке чимало зовні розумних людей вважають плащаницею:)
Спогади Форда і Скоропадського завдяки НФ живуть українською, на черзі - Ключові Показники Менеджменту Кіарана Волша.
Волш не в курсі, але саме завдяки його неперевершеному підручнику кілька мільйонів доларів, заощаджених автором цього посту після прочитання КПМ зробили можливим Уніж, Наш Формат, Українську Аудіокнигу, УНК, УРА, 3 барикаду Майдану, проєкти Реформації й не тільки.
Десятки відомих діячів української культури ніколи не подякують Кіарану за гранти, які роздавалися завдяки вдумливому прочитанню його книги.
Робота над євангелієм фінансового менеджменту для неофітів розтяглася на довгі два роки, але, завдяки Михайлові Коліснику і Ярославові Вішталюку, які майже на волонтерських засадах зробили титанічну роботу, власники бізнесу та топ-менеджери мають можливість читати Волша українською.
А тепер - лонгрід, для тих, кому цікаво:
Багато моїх знайомих — фінансових директорів величезних компаній, власників успішних бізнесів, топ-менеджерів — час від часу перечитують цю книжку просто для інтелектуального задоволення або як порадник для прийняття правильних рішень. Бо доробок Кіарана Волша, без перебільшення, — це як улюблене вишукане вино або віскі, бажання відчути смак якого залишиться з вами на все життя.
Перш ніж добратися до цієї книги, я намагався підступитися до читання фінансової звітності через студіювання пострадянських посібників і підручників з бухгалтерського обліку — і відступав із сумним усвідомленням абсолютної зарозумілості всіх цих показників, рядків балансу, проводок, кореспондуючих рахунків, оборотно-сальдових та інших нудних відомостей.
Прослуханий у бізнес-школі курс бухобліку, попри успішно зданий залік, не додав мені оптимізму й любові до читання балансів. Фінзвітність продовжувала асоціюватися з абабагаламагою — бачиш нібито знайомі слова, терміни, словосполучення, абревіатури, а зрозуміти цілісну картину, скласти мозаїку зі строкатих пазлів не можеш, як той Грицько, що так і не навчився читати, хоч вивчив абетку.
На моє щастя, викладач стратегічного маркетингу (а не фінансів) порадив забути про кореспондуючі рахунки та проводки, а натомість прочитати Кіарана Волша. Хоч я і скептично ставився до користі, доцільності й практичного результату від такої літератури, - все ж попросив друзів привезти примірник Key Management Ratios з Америки і…
Не повірите, але вперше в житті я читав книгу про фінансові показники із захопленням та олівцем в руках. Вдумливо, але із захватом і насолодою, як дитина, що починає бачити за літерами зміст дитячої казки.
Після перших кількох розділів в мене настало прозріння.
Фінансові показники — це ноти, за якими ті обрані, що не просто їх визубрили, а навчилися завдяки мудрому педагогу розуміти сутність їх комбінацій, чують музику бізнес-процесів, їхню тональність і швидкість, відчувають натхнення або біль від розуміння того, що криється за сухими рядками звітів, — здатні повною мірою осягнути, що відбувається в компанії.
Я усвідомив, що втратив за майже 10 років у бізнесі через базову фінансову неосвіченість — як у грошовому еквіваленті та ефективності реалізованих проєктів, так і в збитках від нереалізованих.
Сумно, що ця книга не потрапила мені до рук на кілька років раніше, і велике щастя, що не на кілька років пізніше, бо в мене були всі шанси повторити трагічні історії своїх колег, які тримали руку на пульсі процесів у своїх компаніях через природну інтуїцію та підприємницький хист, а не оцінку ефективності й перспектив бізнесу відповідно до тверезого аналізу ключових показників.
Сьогодні мені смішно згадувати, як я управляв компанією з оборотами із сімома нулями, не прочитавши бодай першої третини «Ключових показників».
Після 1–11 розділів книги я майже рік імплементував нові знання в розбудову адекватної управлінської звітності, проводив аудит проєктів, а вже потім приймав не інтуїтивно-емоційні рішення, а такі, що базувалися на ключових показниках та оцінках, визначених за методологією останніх розділів, що присвячені менеджменту прийняття рішень.
І ще, дуже важливо: я вдячний Кіарану Волшу за те, що вчасно отримав у руки надійний інструментарій для аргументації своєї позиції в перемовинах щодо купівлі та продажу бізнесу, обміну частками, злиття-поглинання.
Один з моїх американських бізнес-партнерів, що прочитав безліч професійних книжок, колись зауважив, що для нього особисто питома вага «Ключових показників» від інтегральної цінності прочитаного дорівнює приблизно половині.
Кіаран Волш не зробить успішним і спроможним тих, хто не має здібностей і працездатності, так само як сучасна авіоніка не покращить можливостей аероплана столітньої давнини. Але для тих, хто хоче будувати ефективний, структурований, з можливістю масштабування бізнес, — це справжній мастрід.
У моїй особистій системі оцінки бізнес-літератури Кіаран Волш і Генрі Форд упевнено конкурують за перше й друге місце, тож, сподіваюся, ця книга стане мудрим учителем, надійним дорадником та вірним другом і у вашому бізнес-житті.
Тож читаємо Волша.
Українською.
P. S. Дякую Михайлові Коліснику і Ярославові Вішталюку за титанічну працю і здатність знаходити компроміси в процесі спільної роботи.