Непогано було би розібратися, як нарешті побудувати капіталізм на 27 році прощання із соціалізмом
Ернандо де Сото. Загадка капіталу.
Просте, на перший погляд, запитання: чому капіталізм «працює» в одних країнах, таких, як США, Німеччина, Японія, Канада, і «не працює» в інших, таких як Єгипет, Філіппіни, Гватемала, Україна?
Може, населення в країнах із другого списку дурне або ледаче? Очевидно, ні. Може, це населення менш підприємливе? І це не так. Може, нарешті, в країнах не-капіталізму населення бідніше? І це виявляється неправдою: на руках у громадян цих країн є величезні заощадження.
Чому ж країни з другого списку (який значно ширше за перший) не можуть зробити бажаний стрибок до процвітання?
Зазвичай відповідь на це запитання складається із зітхань і добрих побажань. Ернандо де Сото, перуанський економіст, який очолює другий за значенням (за версією The Economist) центр стратегічної думки в світі, на цьому не зупинився. Вибравши з другого списку кілька країн на різних континентах і з різних цивілізацій, він зібрав там сотню волонтерів і почав довгостроковий експеримент. Волонтери намагалися робити різні правочини: купували і продавали нерухомість, відкривали бізнеси, отримували ліцензії і дозволи на будівництво. На підставі величезного масиву зібраних даних загадка капіталу була розв'язана.
Країни капіталізму відрізняються від країн не-капіталізму тим, що їм вдалося перетворити гроші в капітал -- тобто в гроші, що працюють. Іншими словами, мертві гроші перетворити на живі. (Хто не бачить різниці, почитайте Маркса, неперевершеного фахівця щодо капіталу.) Як це було зроблено в одних країнах і як не було зроблено в інших країнах -- читайте у книзі. Нескладно здогадатися, що основою є фіксація і захист прав власності.
Де Сото показує, що сьогоднішні розвинені країни пройшли той же шлях, в середині якого знаходяться нині країни, що розвиваються: чорні ринки, злидні, мафія і неповага до законів. Але потім все змінилося.
Ця невелика книжечка, що пройшла повз увагу масового читача, -- одна з найважливіших книг, написаних на рубежі нового століття.
Її обов'язково слід прочитати всім «революціонерам».
Непогано було би розібратися, як нарешті побудувати капіталізм на 27 році прощання із соціалізмом.